Marcel Johannes Kits

MARCEL JOHANNES KITS alustas tšelloõpinguid viieaastasena ning õppis Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri juures, gümnaasiumiklassides jätkas Mart Laasi käe all. Seejärel jätkas ta õpinguid Saksamaal Trossingeni Muusikaülikoolis prof. Francis Goutoni juhendamisel (2014) ja Berliini Kunstiülikoolis prof. Jens Peter Maintzi tšelloklassis (2018).

Kits on täiendanud end arvukatel meistrikursustel: Steven Isserlise, prof. Ivan Monighetti, prof. David Geringase, prof. Maria Kliegeli, prof. Wolfgang Emanuel Schmidti, prof. Wen-Sinn Yangi, prof. László Fenyö, prof. Jan- Erik Gustafssoni, prof. Marko Ylöneni, prof. Henry-David Varema ja paljude teiste juures.

Ta on võitnud III koha mainekal Queen Elisabethi konkursil Brüsselis (2022) ja I koha nii Eesti keelpillimängijate konkursil (2015), Johannes Brahmsi nimelisel konkursil Austrias (2016) kui ka George Enescu nimelisel konkursil Rumeenias (2018). Aastal 2019 jõudis ta Saksamaal ARD konkursi poolfinaali. Samuti on võitnud ta esikoha ETV telekonkursil „Klassikatähed” (2013).

Kits on esinenud solistina Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Läti Rahvusliku Sümfooniaorkestri,
Leedu Riikliku Sümfooniaorkestri, Peterburi Sümfooniaorkestri, Jeruusalemma Sümfooniaorkestri,
Kymi Sinfonietta, Jyväskylä Sinfonia, Tallinna Kammerorkestri, Moskva Riikliku Kammerorkestri, Novosibirski Kammerorkestri, Müncheni Kammerorkestri, Württembergi Filharmoonia Sümfooniaorkestri, George Enescu Filharmoonia orkestri, Jena Filharmoonia Sümfooniaorkestri,
Iisraeli sümfooniaorkester Rishon LeZioni, Orchestra Ensemble Kanazawa, Liepaja Sümfooniaorkestri jpt ees ning teinud koostööd dirigentidega nagu Vassili Sinaiski, Olari Elts, Andres Mustonen, Risto Joost, Gintaras Rinkevičius, Ville Matvejeff, Tõnu Kaljuste, Wolfgang Emanuel Schmidt, Arvo Volmer,
Mihkel Kütson, Yuwon Kim ja Jüri Alperten. Lisaks on ta korduvalt üles astunud Baieri Raadio Sümfooniaorkestri ridades tšellorühma külaliskontsertmeistrina ja mängib regulaarselt Eesti Festivaliorkestris.

Kits on esinenud näiteks Hiinas ja Jaapanis ning saalides nagu Peterburi filharmoonia suur saal, Moskva konservatoorium, Hamburgi Elbphilharmonie’ suur saal, Berliini Konzerthausi suur saal, Berliini Filharmoonia, Berliini Boulezi saal, Hamburgi Laeiszhalle, Müncheni Prinzregententheater, Bukaresti Ateneul, Tel Avivi ooperimaja ja Jeruusalemma teater.

Ta on üles astunud festivalidel nagu Pärnu Muusikafestival, Young Euro Classic, Festspiele Mecklenburg Vorpommern, Musical Olympus Festival, MustonenFest Tel Aviv jne.

/ tšello

Kits osales Arvo Pärdi lastelaulude CD salvestamisel (2015) ja Deutsche Stiftung Musiklebeni kammermuusika CD-de salvestamisel (2016, 2017 ja 2018). Kammermuusikuna seob teda tihedam koostöö pianistide Sten Heinoja ja Naoko Sonodaga ning ta kuulub klaveritrio Trio '95 koosseisu.

Kits on Liechtensteini Muusikakakadeemia ja Eesti Interpreetide Liidu stipendiaat. Ta on pälvinud Eesti Interpreetide Liidu auhinna „Aasta Interpreet“ ja Kultuurkapitali „Ela ja sära“ stipendiumi (2019).

Ta mängib Francesco Ruggeri 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol ja kasutab Prantsuse meistri Victor Fétique’i u 1900. aastal valmistatud poognat. Nii pilli kui ka poogna on tema kasutusse andnud Saksa fond Deutsche Stiftung Musikleben.