Jan-Erik Gustafsson (FI)
Soome tšellist JAN-ERIK GUSTAFSSON alustas õpinguid Markku Luolajan-Mikkolaga Lääne-Helsingi Muusikainstituudis. Ta jätkas õpinguid Mikhail Homitseri ja Frans Helmersoni juhendamisel Edbergi Muusikainstituudis Stockholmis, lõpetades sooloartisti diplomieksami (1992). 15-aastaselt saavutas Gustafsson häid tulemusi EBU Noore Muusiku võistlusel Kopenhaagenis ja sellest ajast alates on ta esinenud üle maailma nii sooloartistina kui ka kammermuusikuna.
Ta on esinenud lugematute mainekate orkestritega, nagu Londoni Sümfooniaorkester, Bournemouthi SO, Berliini RSO, Brisbane'i Sümfooniaorkester, Austraalia Kammerorkester ja Hobarti Sümfooniaorkester Austraalias, Madalmaade RSO, Taani RSO, Rootsi RSO ja Stockholm Philharmonic, Hongkongi Filharmoonia, Jeruusalemma SO, Washingtoni Rahvuslik SO, New Yorgi, Lausanne'i ja Viini Kammerorkestrid, Camerata Bern ja Amadeus Kammerorkester.
Gustafsson on teinud koostööd selliste silmapaistvate dirigentidega, nagu Jukka-Pekka Saraste,
Esa-Pekka Salonen, Hannu Lintu, Osmo Vänskä, Klaus Mäkelä, Okko Kamu, Leif Segerstam, Leonid Grin, Yan-Pascal Tortelier, Andrew Litton, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Kristjan Järvi, Daniel Harding jpt.
Pärast lepingu sõlmimist Ameerika YCA agentuuriga (1994) annab ta regulaarselt soolokontserte turneedel USA-s, Euroopas ja Kaug-Idas, esinedes kontserdipaikades nagu Carnegie Hall ja Alice Tully Hall New Yorgis, Kennedy Keskus Washingtonis, Suntory Hall Tokyos ja Brahms Hall Viinis, Barbican Hall, Queen Elizabeth Hall ja Wigmore Hall Londonis.
Ülemaailmsetel kammermuusika festivalidel on ta teinud koostööd Pinchas Zukermani, Ralf Gothóni, Leif-Ove Andsnesi, Paavali Jumppaneni, Christian Tetzlaffi, Arto Satukangase, Leonidas Kavakose,
Liana Isakadze, Ivry Gitlise ja paljude teistega.
Aastal 1997 sai ta isikliku kutse maestro Mstislav Rostropovichilt esitada Prokofjevi Sinfonia Concertante'i Peterburi Filharmooniaorkestriga rahvusvahelisel tšello kongressil Venemaal.
Gustafsson on teinud mitmeid salvestisi Ondine'i jaoks, saades ülemaailmset kriitilist tunnustust ja kiitust oma tõlgenduste eest. Ta on pälvinud aasta salvestise preemia albumiga "Cello Sonatas", kus kõlavad Szymanowski, Kodály ja Schnittke teosted (1994) ning Englundi tšellokontserdi salvestuse eest (2000), mõlemad Soome IFPI poolt nomineeritud.
/ tšello
Gustafsson on salvestanud Prokofjevi Sinfonia Concertante'i koos Soome Raadio Sümfooniaorkestri ja dirigendi Sakari Oramoga, saades ülemaailmset tunnustust ja kiitust (Washington Post nimetas esitust "tulest ja suursugususest leegitsevaks").
Gustafsson on andnud palju meistrikursusi Euroopas, USA-s ja Aasias ning õpetab hetkel Sibeliuse Akadeemias. Ta on olnud Loviisa Sibeliuse Festivali kunstiline juht (1998–2010), praegu tegutseb Korsholmi muusikafestivali eesotsas. Gustafsson mängib Stefano Scarampella tšellot aastast 1890.