➤ FOLK KLASSIKAS

N 26.08 kl 19:00 / Mustpeade maja Valge saal

➤ FESTIVALI GALA: Helimaagia

P 28.08 kl 19:00 / Jaani kirik


Hans Christian Aavik

/ viiul

„Viiul tema käes laulab, nutab, tantsib, hullab, möllab, nukrutseb, paitab ja hoolib. Aaviku pillimängus paistab silma vaimne ja füüsiline terviklikkus. Särava, pingest laetud ja filosoofiliselt mõtestatud interpretatsiooni taga peitub uudishimulik meel, avatud olek, tänulikkus ja lugupidamine helilooja ning kuulaja suhtes”. (Sirp, november 2020)

Hans Christian Aavik (1998) on üks väljapaistvamaid Eesti viiuldajaid, kes on oma mitmekülgse stiili ning selgelt eristatava kõlaga silma paistnud nii Eestis kui ka mitmel pool Euroopas.

Ta on Carl Nielseni nimelise rahvusvahelise konkursi (Carl Nielsen International Competition 2022) 1. preemia laureaat. Lisaks kahele eripreemiale (parim kohustuslik pala – Jesper Koch Maze; Odense Sümfooniaorkestri eripreemia) sõlmiti temaga leping Orchid Classicu poolt ning järgnevatel hooaegadel on ta tihe külaline parimate Skandinaavia orkestrite ees.

Tema viimaste saavutuste seast aastatel võib välja tuua I preemia solistide kategoorias rahvusvahelisel konkursil "Cadenza Contest", I preemia rahvusvahelisel konkursil "3rd Làszlò Spezzaferri International Music Competition", I preemia ning neli eripreemiat Eesti Keelpillimängijate Konkursil, laureaaditiitli ning eripreemia Polytechnische Gesellschaft Frankfurt am Main kammermuusikakonkursil ning diplomi koosseisus “Duo Hommage” (viiul/klaver) Ilmari Hannikaineni Klaverikammermuusika konkursil Jyväskyläs, Soomes.

Aastal 2021 andis Hans Christian välja oma debüütplaadi “AETERNUS” koos pianist Karolina Žukovaga, mida on juba hinnatud väga kõrgelt nii Eestis kui mujal.

Hans Christian Aavik alustas viiulimänguga 5-aastaselt Tabasalu Muusikakoolis (õp. Piret Kreek) ning jätkas õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis õpetaja Kaido Välja juhendamisel. Aastast 2017 õpib ta Saksamaal Frankfurdis (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Franfurt am Main) prof. Erik Schumanni viiuliklassis ning kammermuusikat prof. Angelika Merkle juures. Aastast 2021 õpib ta ka täiendavalt Viinis (Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien) maestro Julian Rachlini ning prof. Evgeni Sinaiski juures.

Hans Christian on täiendanud end Gerhard Schulzi, Sophia Rahmani, prof. Kolja Blacheri, Alexey Semenenko, Kerson Leongi, prof. Stephan Picardi, Mi-Kyung Lee, prof. Jonathan Aneri, prof. Heime Mülleri, Florian Dondereri, Avri Levitani, prof Mikhail Gotsdineri, prof. Robert Rozeki, Junio Kimaneni, Evan Rothsteini, prof. Jan Repko ja paljude teiste meistriklassides.

Solistina on esinenud Hans Christian nii Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Stuttgarti Kammerorkestri, Kopenhaageni Filharmoonikute, Odense Sümfooniaorkestri, Tallinna Kammerorkestri, Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestri, Tartu Ülikooli Sümfooniaorkestri, Ilmenau Tehnikaülikooli Sümfooniaorkestri (Saksamaa), Harjumaa Sümfooniaorkestri, Pärnu Linnaorkestri, Läänesaarte Kammerorkestri ning Jyväskylä Sümfooniaorkestri ees ning teinud koostööd dirigentidega nagu Ville Matvejeff, Nikolaj Szeps-Znaider, Risto Joost, Daniela Musca, Arvo Volmer, Kaspar Mänd, Edoardo Narbona, Mikk Murdvee, Henri Christofer Aavik, Jüri Alperten, Lauri Sirp.

Hans Christian Aavik mängib hetkel Eesti Pillifondi ning perekond Sapožnini lahkel loal Giovanni Paolo Maggini viiulil (valmistatud ca 1610 Brescias, Itaalias) ning Victor Fétique poognal (valmistatud ca 1930, Prantsusmaal).

Alates 2021. aastast on Hans Christian Aavik Deutschlandstipendium'i stipendiaat.

Alates 2019. aastast toetab Hans Christian Aavikut Yehudi Menuhin Live Music Now Frankfurt am Main ühing.