Festivalist

“Music has always been the universal means of communication. It existed as the universal tool long before language was born.
Music serves beautifully where languages are in conflict of common ignorance.” (Charlie Chaplin, the New York Times, Jan 25. 1931)

Tallinna Kammermuusika Festivalil on juubel - tänavu toimub ta 20. korda!

XX Juubelifestivali kesksed teemad on Eesti ja Britannia kultuurisidemed, loodus ja heliloomingud, mis toovad meieni uusi tuuli ja dimensioone.

Avakontserdil, laupäeval 24.08 kell 19 Jaani kirikus kuuleme suurepärase Briti-Iiri helilooja Elizabeth Maconchy (1907-1994) teost “Concertino” fagotile ja keelpilliorkestrile,
Lauri Jõelehe “Silmapiiri” viiulile, oboele ja keelpilliorkestrile ning Mihkel Keremi metsasarvekontserti „Ulla sarv” ja „Väikest kontserti väikestele keelpillidele”.
Esinevad UK staarid Amy Harman (fagott) ja James Pillai (metsasarv), Eesti tippsolistid Kalev Kuljus (oboe) ja Anna-Liisa Bezrodny (viiul) ning meie väljapaistev keelpilliorkester Eesti Sinfonietta.

Pühapäeval 25.08 on menüüs vaimustav kontsert “Üks maailm - üks keel” Tallinna Raekojas, mille ideoloogia põhineb Charlie Chaplini tsitaadile -
muusika on alati olnud verbaalse ja konkreetse kommunikatsioonivahendi asendaja, mis tõstab meid ühise atmosfääri ja tasakaalu tasemele.
Programmis on suurepäraste naisheliloojate looming, nagu Briti helilooja ja vioolamängija Rebecca Clarke’i (1886-1979) imeilus klaveritrio, Amy Beachi (1867-1944) kuulus romanss,
Šotimaa legendaarse helilooja Thea Musgrave’i teos “Muusika metsasarvele ja klaverile” jt.
Esinevad väljapaistvad Amy Harman, James Pillai, Kalev Kuljus, Sophia Rahman, Andres Kaljuste, Johannes Põlda ja Claude Frochaux.

Esmaspäevane, 26.08 kontsert Mustpeade Majas toetub Britannia ja Baltikumi sidemetele ja ühistele eskiisidele (=“sketches”), kuuleme nii uusi kui vanu teoseid,
nagu Elgari viiulisonaati või Tõnu Kõrvitsa fantastilist uut sonaati “Üksinduse eskiisid” vioolale ja klaverile, mille toovad meieni Andres Kaljuste ja Sophia Rahman.
Kavas on ka Peter Hope’i “Neli eskiisi” ja Malcolm Arnoldi “Fantaasia”, mida esitab meile Briti metsasarvestaar James Pillai.

Teisipäeval 27.08 kuuleme kahte kontserti Rootsi Mihkli kirikus. Kell 17 kontserdil “Unustatud radadel” kuuleme Tampere-Paemurru triot,
kus kõlavad harvemini kuuldud Onslow, Aarne, Bridge’i ja Elgari teosed. Kell 21 siirdub kontserdi keskpunkt loodusele, kus fookuses on mets.
Kõlab haruldane Frank Bridge’i vioolakvintett (1901) Eesti esmaettekandes ja viooladel säravad meie enda Kaija Lukas ja Andres Kaljuste.

Kolmapäeval, 28.08 Mustpeade Majas keskendume mere teemale, kus armastust mere vastu kuuleme läbi Debussy teost “La Mer” (klaveritrio-versioonis).
Debussy tšellosonaati esitab legendaarne tšellist, Korsholm Music Festivali kunstiline juht Jan-Erik Gustafsson ja publik saab kuulda ka Schuberti igihaljast “Forellikvintetti”.
Esinejate hulgas on kaasaja üks suurimaid ameerika klaverivirtuoose, Maj Lind klaverikonkursi võitja - MacKenzie Melemed, kes esineb Tallinnas esimest korda.
“Forellikvintetis” ühineb meiega kontrabassivirtuoos Regina Udod.

Neljapäeval, 29.08 Raekojas kell 19 on meil kavas festivali resideeruva helilooja, suurepärase Lauri Jõelehe teoste plaadiesitluskontsert,
kus kõlab lisaks tema muusikale veel William Byrdi helilooming, mis haakub festivali teemaga. Esineb meie üks ja ainus - Irina Zahharenkova.

Reedel 30.08 kell 19 Mustpeade Maja Valges saalis toimub festivali uhke lõppkontsert pealkirjaga “Tuleviku tähed”. Keskendume nii noortele kui ka vanematele traditsioonidele.
Kuuleme Bachi topeltkontserti viiulile ja oboele, solistidena esinevad kunstiline juht Anna-Liisa Bezrodny ja oboemängija Riivo Kallasmaa,
Elgari serenaadi keelpilliorkestrile ning Lauri Jõelehe maailma esmaettekannet “Variatsioonid Dowlandi teemale”,
mis põhineb festivali teemal “Briti maastikud” ja on ühtlasi austusavaldus lisaks William Byrdile veel teisele inglise heliloojale Benjamin Brittenile.
Kontserdi noored staarid MUBAst, VHKst, ja EMTAst esitavad meile iginoore Vivaldi kontserdi neljale viiulile ja keelpilliorkestrile. Dirigeerib Andres Kaljuste.

Soovime unustamatuid kontserdielamusi!

Kunstiline juht Anna-Liisa Bezrodny.

Noor Muusik 2024 preemia anti üle 30.08 Mustpeade Majas kell 19


XX Tallinna Kammermuusika Festivali lõppkontserdil 30. augustil 2024 Mustpeade Majas anti üle
PLMF "Noor muusik 2024" preemia, mille pälvis noor viiuldaja Hans Christian Aavik.
Preemia on pühendatud Marje ja Kuldar Singi mälestusele ja seda toetab perekond Kelam.

Tallinna Kammermuusika Festival sündis unistusest korraldada suurejooneline klassikalise muusika  tippude paraad, kus publik saaks lühikese perioodi jooksul ülevaate nii meie kui välissolistide paremikust”

Tallinna Kammermuusika Festivali kunstilised juhid:
2005-2019 Pille Lill
2020-2022 Maano Männi
2023-… Anna-Liisa Bezrodny

Press & Meedia

Festival tänab kõiki toetajaid!

Festivali toetajad 2024


Kultuuriministeerium_png.png
Eesti_Kultuurkapital_png.png

REET JA VÄINO KALDOJA

MARI-ANN ja TUNNE KELAM

MARI-TAMPERE BEZRODNY

PEETER PAEMURRU

JAAN KOLBERG

Lisatoetajad aastatel 2020-2023


Linna_Ekraanid_png.png
Tallinna_Kultuuri-ja_Spordiamet_png.png

Perekond POLOV

Perekond KUNILA